27 kwietnia 2024
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Prezesi Oddziałów ZNP domagają się skuteczniejszego nadzoru nad samorządami

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 29 października 2012 Komentarze są wyłączone

Prezesi Oddziałów ZNP zebrani na posiedzeniu w Warszawie dnia 24 października br. postulują wprowadzenie rozwiązań prawnych, mających na celu ukształtowanie nadzoru prawnego nad jednostkami samorządu terytorialnego na miarę demokratycznego państwa prawa, tj.:

1) zobowiązanie wojewodów oraz kuratorów oświaty przez właściwych ministrów do rzetelnej analizy aktów prawa stanowionego przez organy samorządu terytorialnego,

2) wprowadzenie instrumentu umożliwiającego Prezesowi Rady Ministrów ujednolicanie rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów,

3) rozszerzenie uprawnień nadzorczych wojewodów,

4) wprowadzenie zakazu łączenia funkcji kuratora oświaty z mandatem radnego j.s.t.,

5) wprowadzenie zakazu prowadzenia szkół z wykorzystaniem mienia publicznego (w tym dotacji) przez osoby, które pełnią funkcje w organach jednostek samorządu terytorialnego,

6) dokonanie nowelizacji prawa tak, aby organizacjom społecznym, w tym związkom zawodowym, przyznać szersze prawo zaskarżania do sądu administracyjnego uchwał i zarządzeń wydawanych przez organy j.s.t.

Stanowisko Prezesów Oddziałów ZNP czytaj tutaj

Popularity: 6% [?]

Apel do nauczycieli

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 18 października 2012 Komentarze są wyłączone

Obudź się, nauczycielu!

Nie myśl, że Ty będziesz miał zawsze pracę, że zlikwidują inną szkołę, że inni otrzymają wypowiedzenia INNI też tak myślą! Czy naprawdę inni mają decydować o naszej przyszłości zawodowej i życiowej?

Od połowy sierpnia br. uczestniczyłam w kilku spotkaniach z prezesami Oddziałów i Ognisk ZNP, w posiedze- niach Prezydiów, Zarządu Okręgu, Zarządu Głównego. Wszyscy uczestnicy wysłuchiwali informacji o spotka- niach przedstawicieli ZNP w MEN, o propozycjach zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty zgłaszanych przez samorządowców. Ktoś na forum jednego ze spotkań zapytał: „Co dalej, czy będziemy mówić >nie>< zmianom na zasadzie>>nie, bo nie><, czy i jak będziemy działać?” We Wrocławiu ktoś powiedział, że wśród dołów związkowych wrze! Przez chwilę cieszyłam się, że koledzy zrozumieli: jest zagrożenie naszego statusu zawodowego, razem ruszymy do walki! Za chwilę usłyszałam jednak, że „wrze, bo ludzie nic nie wiedzą o działaniach ZNP, Zarząd Główny, Zarząd Okręgu nic nie robią! W mediach cisza, brak komunikatów” Koledzy słyszą o propozycjach samorządowców, a my nie mamy swoich projektów. Dlaczego?

Czy ci ludzie czytają Głos Nauczycielski, „Wyborczą”, „Rzeczpospolitą” „Gazetę Prawną”, informacje ze strony internetowej ZG ZNP, Zarządu Okręgu, słuchają radiowych i telewizyjnych wystąpień prezesa Związku, prezesów Okręgów czy też niektórych prezesów Oddziałów ZNP?

Pod wpływem ostatnich wydarzeń w kraju mówię: „OBUDŹ SIĘ, POLSKI NAUCZYCIELU” – skorzystaj ze swoich konstytucyjnych i ustawowych praw jako obywatel demokratycznej gminy, miasta, powiatu. Zapytaj – bo masz takie prawo – o plan budżetu na 2013 rok m.in. w zakresie oświaty i edukacji. To z tego dokumentu dowiesz się o zamiarach likwidacji i przekształceń szkół, ich łączenia, planowanej liczbie nauczycieli do za- trudnienia (będziesz wiedział, ilu może odejść z zawodu). Nikt nie poda w budżecie typu i numeru szkoły przeznaczonej do „zagłady”, ale możesz pytać dalej:

- idź na komisję oświaty w Twojej gminie, mieście, powiecie;

- rozmawiaj ze „swoim” radnym, może jest nauczycielem z Twojej szkoły;

- pytaj na posiedzeniu rady pedagogicznej swojego dyrektora, co wie na temat przyszłości Waszej szkoły.

Nie myśl, że Ty będziesz miał zawsze pracę, że zlikwidują inną szkołę, że inni otrzymają wypowiedzenia. INNI też tak myślą! Zwróć się do swojej organizacji związkowej- razem, z wyprzedzeniem udajcie się po informacje. Ale wołam też: „obudź się, Związkowcu, Zarządzie Ogniska, Zarządzie Oddziału”! To na terenie Twojego/ Waszego działania może znowu dojść do zmian w oświacie — przekształcenia, przekazania, połączenia, likwidacji, zwolnienia nauczycieli, pracowników oświaty ograniczenia wymiaru czasu ich pracy.

Mamy ustawowe prawo opiniowania projektów uchwał samorządu lokalnego. Nie chcą udostępnić projektów, nie zapraszają na posiedzenia Komisji Rady? Znajdźmy projekty w internecie, kolegialnie zróbmy analizy, wejdźmy na komisję, sesję rady. Pytajmy, jeśli mamy wątpliwości, zaprośmy ekspertów, dyskutujmy z nimi, przedstawiajmy nasze stanowiska i opinie. Samorządowcy mówią, że przyczyną gminne/miejskiej biedy, która zmusza jednostki samorządu terytorialne go do likwidacji szkół i zwalniania pracowników, jest Karta Nauczyciela. Czy Ty i Twój Oddział też tak sądzicie? Czy naprawdę inni tylko ze względów ekonomicznych będą decydować o naszej przyszłości zawodowej i życiowej?

Zaglądajmy do internetu, czytajmy gazety, reagujmy, gdy minister sprawiedliwości mówi, że Karta Nauczyciela musi być zlikwidowana, bo jest źródłem zła w oświacie. Protestujmy, gdy samorządowcy twierdzą, że szkoła źle uczy, że po godzinie 15 gasną światła, a woźny zamyka drzwi szkoły na klucz.

Sprostujmy, polemizujmy – a do tego mamy takie prawo – gdy media alarmują, że czas naszej pracy to około 502 godziny rocznie, tj. najmniej w Europie, gdy piszą, ile i za ile udzielamy korepetycji, ile jest na nas skarg, ilu z nas stanęło przed komisją dyscyplinarną, jakie prezenty otrzymujemy z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Protestujmy, gdy podają, że ciągle żądamy wyższych i wyższych pensji i „byczymy się” w trakcie 80 wolnych dni tzw. urlopu, 52 sobót i 52 niedziel, a co siedem lat idziemy na „lewy” „wymuszony” urlop zdrowotny.

Nie twórzmy „swojego” projektu Karty Nauczyciela. Mamy go: wystarczy sięgnąć po PAKT DLA EDUKACJI Dajmy go „swojej” radzie pedagogicznej, radzie gminy, miasta, powiatu. Przedyskutujmy z nimi założenia Paktu. Przedyskutujmy też założenia Paktu z członkami ZNP, z Zarządami Ognisk i Oddziałów. Apelujmy też do „naszych” posłów- 1/3 z nich to nauczyciele. Oni reprezentują naród, społeczeństwo – czyli nas!

Zarząd Główny ZNP rozmawia trójstronnie w Ministerstwie Edukacji, ale po biernym zachowaniu przedstawicieli resortu przyjęliśmy STANOWISKO i oczekujemy reakcji Pani Minister Krystyny Szumilas. Zarząd Okręgu rozmawia z wojewodą, kuratorem oświaty, pomaga prawnie Oddziałom, szkoli, przygotowuje prezesów Oddziałów. Ale dzisiaj – tam „na dole”, gdzie wrze, OBUDZMY SIĘ i do czynów! Weźmy nasze sprawy w nasze nauczycielskie, związkowe ręce!

MIROSŁAWA CHODUBSKA

prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP

źródło: Głos Nauczycielski, nr 40, 3 października 2012

Popularity: 32% [?]

Dzień Edukacji w Okręgu Mazowieckim

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 18 października 2012 Komentarze są wyłączone

17 października 2012 roku delegacja z naszego Oddziału uczestniczyła w obchodach Dnia Edukacji Narodowej w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na uroczystości zostały przyznane Złote Odznaki- trzy Koleżanki z Sulejówka zostały odznaczone na warszawskiej uroczystości: Kol. Krystyna Skurniewska, Halina Zagańczyk i Ewa Dybowska. Oprócz tego Złote Odznaki przyznano także Kol. Wiesławie Pruszyńskiej i Krystynie Rokickiej.

Radosną wiadomością było również przyznanie Tytułu Honorowego Przewodniczącego Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Kol. Teresie Chabiera, która przez wiele, wiele lat pełniła tę funkcję w naszym Oddziale i nadal czynnie działa w Sekcji.

Popularity: 15% [?]

Deszczowy wstęp do Dnia Edukacji Narodowej

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 17 października 2012 Komentarze są wyłączone

W dniu 11 października 2012 roku, jak co roku od 7 lat w przededniu święta pracowników oświaty delegacje szkół spotkały się  przy pomniku odsłoniętym  w 2005 roku w hołdzie dla nauczycieli bohaterów oświatowego frontu, którzy narażali życie własne i niekiedy swoich rodzin w czasach niemieckiej okupacji.

W imieniu Zarządu Oddziału prezes Stanisław Mejszutowicz podziękował za przybycie na tę uroczystość, która jest wyrazem naszego wspólnego pamiętania o czasach i ludziach, którzy stali się drogowskazami nauczycielskiej  i wychowawczej pracy.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prezentująca historię naszej organizacji od chwili jej powstania do dnia dzisiejszego. Mimo niesprzyjającej aury licznie przybyli goście dotrwali w powadze do jej zakończenia, czcząc tym samym pamięć nauczycieli Polski walczącej o wolność, pamięć i nadzieję na lepszy świat.

Popularity: 14% [?]

Emerycki DEN

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 4 października 2012 Komentarze są wyłączone

3 października bieżącego roku Sekcja Emerytów i Rencistów działająca przy Oddziale zorganizowała w gościnnych progach Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mińsku Mazowieckim Dzień Edukacji Narodowej. Przybyłych powitał gospodarz dyrektor Sławomir Domański, a następnie głos zabrali zaproszeni goście m.in. burmistrz miasta Marcin Jakubowski, przedstawiciel starosty Urszula Soroka, wiceprezes Mazowieckiego Okręgu ZNP kol. Roman Jaguścik. Prezes Oddziału ZNP w Mińsku Mazowieckim po złożeniu życzeń wręczył nagrody i odczytał nazwiska osób uhonorowanych medalami, które zostaną wręczone w siedzibie ZNP w Warszawie. Następnie zgromadzeni obejrzeli występy zespołów z „Dąbrówki” po czym udali się na poczęstunek. Nad całością czuwali organizatorzy w osobach kol. Danuty Kurek i Teresy Chabiery.

Popularity: 14% [?]

Szkolenie Okręgu Mazowieckiego

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 4 października 2012 Komentarze są wyłączone

W dniach 25-28 września 2012 roku w Łysomicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie prezesów oddziałów Okręgu Mazowieckiego ZNP. Podczas szkolenia m.in. wiceprezes ZG ZNP kol. Krzysztof Baszczyński przekazał informacje na temat rezultatów rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczących zmian w prawie oświatowym, a wiceprezes ZOM ZNP kol. Roman Jaguścik omówił sprawy  z zakresu Społecznej Inspekcji Pracy. Prezes Mazowieckiego Okręgu ZNP kol. Tomasz Korczak omówił sprawy wewnątrzzwiązkowe, a całość szkolenia podsumował wiceprezes ZG ZNP kol. Jarosław Czarnowski.

Popularity: 7% [?]

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”