28 marca 2024
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego
  • Oddział w Mińsku Mazowieckim
  • ul. Warszawska 104, tel. 25-759-03-74
  • Subskrybuj

Urlop zdrowotny

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 14 stycznia 2011

Bezpodstawne udzielenie nauczycielowi urlopu zdrowotnego

Dyrektor pyta: Nauczycielka jest zatrudniona w mojej szkole na 4/18 etatu. Z dniem 11 grudnia 2009 r. udzieliłam jej urlopu zdrowotnego będąc w błędnym przekonaniu, że nauczycielka pracuje także w innej szkole na pełen etat. Teraz okazało się, że jest zatrudniona tylko u nas. Obecnie wstrzymałam jej wypłatę wynagrodzenia. Czy mogę anulować urlop zdrowotny i udzielić w to miejsce urlopu bezpłatnego? Czy mogę rozwiązać stosunek pracy?

Odpowiedź eksperta: W tej sytuacji nie ma ani podstaw do odwołania nauczycielki z urlopu zdrowotnego, ani do rozwiązania umowy o pracę. Wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia może jedynie nastąpić, jeżeli błąd co do faktu zatrudnienia w pełnym wymiarze został wywołany przez pracownicę, choćby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędnym przekonaniu pracodawcy lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Należy przy tym zauważyć, że zatrudnienie w innej placówce na pełen etat nie daje prawa do uzyskania urlopu zdrowotnego w placówce, w której nauczyciel pracuje na część etatu (art. 73 Karty Nauczyciela).

Urlop zdrowotny – szczególne uprawnienie nauczycieli

Dyrektor szkoły udziela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Urlop zdrowotny jest szczególnym uprawnieniem nauczycieli, wyróżniającym tę grupę zawodową od innych pracowników, choćby z tego powodu, że nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych z art. 54 Karty Nauczyciela, mimo, że w tym czasie nie wykonuje obowiązków służbowych.

Nauczyciel może wnioskować o urlop, gdy otrzyma orzeczenie lekarskie

Podstawą udzielenia urlopu zdrowotnego przez dyrektora szkoły jest orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza prowadzącego leczenie nauczyciela na podstawie wyników badania lekarskiego przeprowadzonego przez tego lekarza, wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie lekarz prowadzący uzna za niezbędne oraz dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Zastosuj: Skoro nauczycielka, o której mowa w pytaniu, przedłożyła pracodawcy orzeczenie lekarskie wskazujące na potrzebę skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, to spełniła jedną z przesłanek warunkujących udzielenie jej urlopu zdrowotnego – przesłankę „zdrowotną”.

Nauczyciel musi być zatrudniony w danej szkole na pełen etat!

Natomiast z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że nie została spełniona druga z przesłanek w postaci zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Należy przy tym zwrócić uwagę, że jeśli nauczyciel spełnia warunki do otrzymania urlopu zdrowotnego tylko w jednej ze szkół, w których jest zatrudniony, to w drugiej szkole na ten czas powinien skorzystać z urlopu bezpłatnego. Obiektywnie rzecz ujmując, nauczycielka o której mowa w pytaniu nie spełniała wiec warunków do przyznania jej urlopu dla poratowania zdrowia.

Zapamiętaj: To, że nauczyciel pracuje także w innej szkole na cały etat, nie daje podstaw do udzielenia urlopu zdrowotnego w drugim miejscu zatrudnienia, gdzie pracuje na część etatu.

Udzielenie urlopu zdrowotnego to oświadczenie woli pracodawcy

Mimo, iż nauczycielka nie spełniała warunków do otrzymania urlopu zdrowotnego, udzielenie tego urlopu przez pracodawcę stało się faktem. Udzielenie urlopu (także urlopu zdrowotnego) jest oświadczeniem woli pracodawcy, które wywołuje skutek z chwilą, gdy doszło ono do pracownika w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Skoro nauczycielka została powiadomiona o udzieleniu jej przez pracodawcę urlopu zdrowotnego (chociaż jak się okazało nienależnego w myśl przepisów Karty Nauczyciela) i tego faktu nie negowała, to udzielenie urlopu (choć wadliwe) stało się skuteczne z dniem 11 grudnia 2009 r.

Można uchylić się od wadliwego oświadczenia woli…

Pracodawca błędnie udzielił nauczycielce urlopu zdrowotnego sądząc, że jest ona zatrudniona na pełny etat. Skoro udzielenie urlopu jest oświadczeniem woli pracodawcy, to istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych tego oświadczenia, jako złożonego pod wpływem błędu, jednak wchodzi ona w rachubę tylko wówczas, gdy błąd (w tym wypadku – przeświadczenie o pozostawaniu przez nauczycielkę w dodatkowym zatrudnieniu na pełen etat) został wywołany przez pracownicę, choćby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędnym przekonaniu pracodawcy lub mogła z łatwością błąd zauważyć (art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 300 Kodeksu pracy w zw. z art. 84 kc.).

…gdy są spełnione odpowiednie przesłanki z kodeksu cywilnego

Jeśli ww. przesłanki dotyczące uchylenia się od skutków oświadczenia woli zostałyby spełnione (ciężar ich wykazania spoczywa na pracodawcy), to szkoła może właśnie z powołaniem się na tę okoliczność wstrzymać się z wypłaceniem urlopowanej nauczycielce wynagrodzenia za okres przypadający od dnia powzięcia informacji na temat błędu do dnia planowanego zakończenia urlopu zdrowotnego. Żądanie przez pracodawcę zwrotu już wypłaconego pracownicy wynagrodzenia za czas urlopu do tej chwili, z uwagi na okoliczność, iż uchylenie się od skutków błędnego oświadczenia woli dotyczy stosunku pracy, nie wchodzi raczej w rachubę, albowiem byłoby to sprzeczne z ochronną funkcją prawa pracy i z zasadą uprzywilejowania pracownika (ukształtowania treści stosunku pracy poprzez czynność prawną korzystniej dla pracownika, niż czynią to przepisy prawa pracy).

Urlopu zdrowotnego nie można „anulować”

Pracodawca nie może urlopu zdrowotnego samodzielnie „anulować”, przez co należy rozumieć jednostronne cofnięcie zgody na urlop z mocą wsteczną. W przepisie art. 73 KN nie ma też podstawy do odwołania pracownika z urlopu zdrowotnego w sytuacji, gdyby okazało się, że urlop został udzielony niesłusznie (przesłanką odwołania z tego urlopu jest bowiem tylko wykonywanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w czasie urlopu).

Zmiana urlopu zdrowotnego w bezpłatny – tylko na mocy porozumienia stron

Wcześniejsze zakończenie urlopu zdrowotnego, połączone z udzieleniem w jego miejsce urlopu bezpłatnego może nastąpić na drodze porozumienia stron stosunku pracy – taki zabieg wymaga jednak zgody nauczycielki.

Błędne udzielenie urlopu zdrowotnego nie może być podstawą rozwiązania umowy!

Na pewno opisana w pytaniu sytuacja nie daje pracodawcy samoistnej podstawy do rozwiązania stosunku pracy. Udzielenie urlopu (jak się okazało błędne) spowodowało ten skutek, że nieobecność nauczycielki w pracy jest usprawiedliwiona – przynajmniej do czasu wykrycia błędu i powiadomienia pracownicy o tym fakcie. Rozwiązanie stosunku może nastąpić dopiero wówczas, gdy okaże się, że okres czasowej niezdolności nauczycielki do pracy spowodowanej chorobą przekracza przynajmniej 182 dni (art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Te przepisy musisz znać:

  • art. 23 ust. 1 pkt 2, art. 73, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 Nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • art. 84 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Popularity: 56% [?]

Komentarze zablokowane.

TAGI

Laura 2015 w rękach Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 10 czerwca 2016 r. odbyła się Gala XIV Edycji Nagród Powiatu Mińskiego „Laura 2015”. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu powiatu mińskiego, nominowani do tegorocznych nagród oraz ubiegłoroczni laureaci.

Nagroda Powiatu Mińskiego „Laura”