11 maja 2024

70 lat Liceum Ogólnokształcącego w Mrozach

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 23 czerwca 2014

14 czerwca 2014 roku w mieście Mrozy odbyły się uroczystości 70-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystość tak ważna dla szkoły jest również ważnym elementem w dziejach naszego Oddziału gdyż jej początki wiążą się z działalnością Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego z chwilą wyzwolenia tych terenów spod okupacji niemieckiej na bazie tajnych kompletów 1 listopada 1944 roku otwarto pierwszą klasę licealną. Do powstającej szkoły przyłączono również gimnazjum. W ten sposób Oddział ZNP w Mińsku Mazowieckim dał podwaliny dla istnienia dzisiejszej szkoły, którą pod nadzorem Kuratorium prowadził do chwili jej upaństwowienia tj. do 19 marca 1947 roku. W uroczystości udział wziął Prezes Oddziału Stanisław Mejszutowicz, który jest również absolwentem tej szkoły.