13 maja 2024

75 lecie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 12 listopada 2014

Jak co roku w przededniu Dnia Edukacji Narodowej ,w 75 rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej uczciliśmy pamięć pracowników oświaty, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.

13 października przy pomniku TON zebrały się władze oświatowe i samorządowe oraz poczty sztandarowe ze szkół powiatu mińskiego. W okolicznościowym wystąpieniu prezes Oddziału Stanisław Mejszutowicz powiedział m.in. „ W tej uroczystej chwili przypominamy wojenny czyn kilkunastu tysięcy nauczycieli kształcących na tajnych kompletach 2 miliony uczniów i studentów. W ten sposób oddajemy hołd prawie 10 tysiącom pedagogów, którzy polegli, zaginęli, stracili życie w obozach koncentracyjnych, więzieniach gestapo i egzekucjach w tej cywilnej wojnie o Polską szkołę.   Symbolem uznania i podziękowania jest właśnie to nasze dzisiejsze spotkanie przy tym pomniku. W ten sposób wyrażamy szacunek dla dokonań pedagogów, pracowników oświaty, członków Związku Nauczycielstwa Polskiego i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej…..” Następnie po odczytaniu apelu pamięci uczestnicy spotkania złożyli u stóp pomnika wieńce i zapalili znicze.