11 maja 2024

Zamieścił: Prezes Oddzialu Data publikacji: 13 października 2011

„Miałem sen o kraju, gdzie o dobrej szkole mówi się codziennie a nie tylko z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Gdzie dobra edukacja jest przedmiotem zainteresowania wszystkich tak przed,  jak i po wyborach”

Sławomir Broniarz

Dzień Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją, aby złożyć hołd wdzięczności wszystkim pracownikom oświaty za codzienny trud, wrażliwość, cierpliwość i wyrozumiałość, albowiem kształcenie i wychowanie młodego pokolenia należy do spraw najważniejszych. Wychować młodych, ukształtować ich, pomóc wyrosnąć na pięknych ludzi, pokazywać sens bycia dobrym i odpowiedzialnym a jednocześnie mówić o negatywnych zjawiskach o kłamstwie i złu, których nie brak we współczesnym świecie to niezwykle trudne zadanie.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Mińsku Mazowieckim dziękuje Wszystkim nauczycielom za pasję i entuzjazm w tworzeniu jak najlepszej jakości pracy szkół i placówek oświatowych. Dzięki Wam szkoła jest coraz ciekawsza, bardziej przyjazna i otwarta. Dobry nauczyciel nie tylko przeprowadza lekcje, ale zachęca, motywuje i rozpala chęć do samodzielnej nauki i poznawania świata. I jest rzeczą złą, jeśli mu się w tym nie tylko nie pomaga, a wręcz przeszkadza. Wbrew zapowiedziom nauczyciel zamiast zająć się bezpośrednim kontaktem z uczniami tworzy stosy papierów, sprawozdań, opisów, opinii. Poświęca swój czas prywatny a mimo to, co jakiś czas rozbudza się opinie społeczną informacjami na temat jego nieróbstwa (pracuje niecałe 3 godz. dziennie), olbrzymich zarobków ( 5-6 tys.) i wiecznych żądań jedynie natury materialnej. A nie od dzisiaj znane są powiedzenia „Obyś cudze dzieci uczył” czy „Kogo Bogowie chcą ukarać, tego robią pedagogiem”. Czy znajdzie się ktoś rozsądny, kto będzie rzeczowo rozmawiał i oceniał pracę nauczyciela? Dlaczego mimo żądań nie ukazuje się prac, które nauczyciel robi powyżej 40 godzin tygodniowo, a do jego pensji przypisuje się kilkanaście dodatków, których nie otrzymuje?

W tym miejscu nie może również zabraknąć naszej wdzięczności dla pracowników administracyjno-obsługowych. Pod ich adresem kierujemy najserdeczniejsze życzenia. Dzięki woźnym, kucharkom, kucharzom, sprzątaczkom oraz pracownikom administracji, nauczyciele mają warunki do pracy, młodzież do nauki a działanie szkoły jest doskonale zorganizowane. Mimo to są niedoceniani, i nie chodzi tu jedynie o stronę finansową.

Czego możemy sobie życzyć w tym jedynym szczególnym dniu dla pracownika polskiej oświaty oprócz typowych życzeń sukcesów w pracy zawodowej, uznania i szacunku wychowanków, szczęścia w życiu rodzinnym?

Życzyć sobie możemy, aby skończyło się wreszcie debatowanie o likwidacji Karty Nauczyciela i obarczaniu tej ustawy wszelkimi winami za słabości naszego systemu edukacji. Nieustannego manipulowania przy systemie oświaty i psucia tego, co jest dobre. Życzmy sobie, aby w nowej-starej władzy zaczęły dominować autorytety, ludzie, którzy nie tylko znają prawo, ale też dają przykład szacunku do niego. Bo przecież miało być inaczej a może być nadal tak jak jest.